GRUPĘ MISIÓW PROWADZĄ NAUCZYCIELKI:

mgr Małgorzata Pasieka

mgr Liliana Łuka

Mały człowiek wchodzi do przedszkola i…

Co widzi, co czuje? Jak przeżywa obecność innych dzieci? Spotkanie z uśmiechniętymi wprawdzie ale nieznanymi wychowawcami? Jak reaguje na nowe, obce miejsca?

To pytania, które zadają sobie wszyscy rodzice… Czy mojemu dziecku będzie w przedszkolu dobrze? Czy ono sobie poradzi?

Poradzi, tylko musimy mu my, jako pedagodzy, a Państwo jako rodzice, pomóc

Rady na dobry początek w przedszkolu:

1. Krótkie pożegnanie. Staraj się nie przeciągać pożegnania. Im dłużej ono trwa, tym trudniej się rozstać. Pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je na pożegnanie i wyjdź.
  2. Dziecko płacze? Nie zabieraj go domu! Jeśli chociaż raz to zrobisz, dziecko będzie wiedziało, że następnym razem też może mu się udać. Będzie wymuszało płaczem zabranie go do domu, a to nie rozwiąże problemu.
  3. Nie przekupuj dziecka! Nie obiecuj dziecku zabawek za pobyt w przedszkolu. Możesz dziecku dać mały prezencik przy odbieraniu go z przedszkola, ale nie może on być formą przekupstwa.
  4. Nie wymuszaj na dziecku żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Lepiej poczekać, aż dziecko samo poruszy temat.
  5. Bądź punktualny. Przyprowadzaj i odbieraj dziecko punktualnie. Stałe nawyki sprawią, że dziecko łatwo się przystosuje do porannego wstawania. Podobnie z odbieraniem. Jeśli umawiasz się, że przyjdziesz po podwieczorku, dotrzymaj umowy.
  6. Pozytywne nastawienie. Wypowiadaj się pozytywnie na temat przedszkola. Nie strasz dziecka przedszkolem, ale też nie obiecuj czegoś, czego w przedszkolu nie będzie. Poczucie zawodu, nie zachęci dziecka do kolejnych wizyt w przedszkolu.
  7. Przytulak! Dziecko o wiele lepiej będzie się czuło, gdy będzie miało ze sobą coś swojego. Przytulak, zabawka, drobiazg z domu dadzą poczucie bezpieczeństwa i pomogą oswoić się z przedszkolem.
  8. Wychowawca Twoim sprzymierzeńcem. Pamiętaj, że nie jesteś sam ze swoim problemem. Poproś o pomoc wychowawcę w każdej sytuacji, w której masz wątpliwości.

POWODZENIA!

SPOTKANIE Z PANIĄ JOLĄ Z BIBLIOTEKI 11.09.2019